четвер, 29 червня 2023 р.

Збереження та популяризація культурної та історичної спадщини Криму

З 21 до 30 червня розгорнуто книжкову виставку-подорож "Люблю тебе, мій Криме!"
Крим є унікальною територією: через свою географічну та кліматичну специфіку півострів був заселений людьми ще за доби кам’яного віку. Від появи на території України перших людей і до новітніх часів на теренах Криму відбувалися події, пов’язані з історією багатьох народів та цивілізацій. Усі вони залишили неповторні та безцінні пам’ятки. Музеї Криму є найстарішими в Україні, а їхні колекції - колосальні, надзвичайно цікаві та різноманітні.
За більш як 8 років окупації росія максимально мілітаризувала Кримський півострів (включаючи створення юнармій) та використовує його як плацдарм для вторгнення на материкову частину України. І, вважаючи Крим уже своїм, Росія сьогодні намагається розіграти в переговорах карту про його статус. Не кажучи про те, що за 8 років періодично виникали нібито ліберальні російські думки щодо «припустимості» другого референдуму – щоб «Крим сам визначився».
Давайте розберемося чому такі питання неспроможні і не мають жодних правових підстав. Для цього доведеться трохи заглибитись у те, як розвивалися події з 2014 року та наскільки вони відповідали міжнародному праву.
По-перше, все почалося не у лютому 2022 року, а у лютому 2014 року.
Якщо офіційною мовою: росія порушила всі відомі принципи міжнародного права, включаючи територіальну цілісність та непорушність кордонів. Росія вторглася в іншу державу та оголосила свої права на частину її території.
Своє вторгнення до Криму росія намагається виправдовувати аргументами щодо відновлення історичної цілісності Русі. Дані аргументи не працюють і питання не в тому, наскільки їм подобається чи ні указ Президії Верховної Ради СРСР від 19 лютого 1954 про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР.
Існує такий принцип jus ex injuria jus non oritur (право не може виникнути з правопорушення). Не можна вкрасти холодильник, поставити на кухні, наповнити продуктами і за півроку оголосити своїм. Першою дією – було правопорушення.
Аналогічно тут: Росія вже порушила міжнародне право. Росія вже порушила територіальну цілісність України і зробила замах на її суверенітет. Росія вже, порушуючи все, що можна, окупувала кримський півострів, встановила там окупаційну владу і так далі за переліком за минулі 8 років.
Всі дії за останні 8 років нібито Криму (читай – росії) на півострові з погляду права – нікчемні. Крім відповідальності за їх вчинення.
Тому розглядати Крим сьогодні як окремий суб’єкт міжнародного права неможливо. Єдиний суб’єкт, який може вирішити статус Криму – це народ України.

На початку 2014 року на території Автономної Республіки Крим діяли: 31 музейна установа (разом із філіями) республіканського підпорядкування; філія Національного заповідника «Софія Київська»– «Судацька фортеця»; майже 350 громадських та відомчих музеїв, що не були юридичними особами, а створювалися та функціонували при підприємствах, установах та навчальних закладах.
На території м. Севастополь діяли: «Національний заповідник «Херсонес Таврійський» із філією «Середньовічні фортеці Каламіта і Чембало» та відокремленим відділом «Гераклейські клери»; 30 музейних установ різного підпорядкування, в тому числі 4 відокремлених підрозділи Музею героїчної оборони та визволення Севастополя, а також 3 – створені або відновлені коштом приватних осіб, зокрема, Військово-історичний комплекс «Михайлівська батарея», Музейно-меморіальний комплекс «35-а берегова батарея», Військово-морський музейний комплекс «Балаклава». Крім того, у підпорядкуванні Міністерства оборони України знаходився «Військово-історичний музей Чорноморського флоту».
П’ять кримських об’єктів внесені до попереднього переліку об’єктів-кандидатів до Списку всесвітньої спадщини: Бахчисарайський палац кримських ханів (2003 р.), Комплекс об’єктів Судацької фортеці VI-XVI ст. (2007 р.), Укріплені поселення на генуезьких торговельних шляхах від Середземного до Чорного моря (2010 р.), Культурний ландшафт «печерних міст» Кримської Готії (2012 р.), Історичне середовище столиці кримських ханів у місті Бахчисарай (2012 р.).
Особливістю Криму до окупації було те, що Конституція АР Крим відносить до повноважень республіки нормативне регулювання питань музеїв та історико-культурних заповідників. Це, на жаль, призвело до того, що центральні органи виконавчої влади України не мають повної інформацію стосовно музеїв і заповідників. Щорічні археологічні дослідження в окупованому Криму, в тому числі розкопки на місцях будівництва, складання нових генеральних планів кримських міст, перегляд відповідності об’єктів статусу пам’ятки, об’єднання об’єктів культурної спадщини в комплекси чи зміни в топонімії та території, повністю змінюють культурний ландшафт Криму.

Перелік найвідоміших «перлин» Криму, які наразі опинились під найбільшою загрозою.

 Заповідник «Херсонес Таврійський».
Росія внесла національний заповідник України «Херсонес Таврійський» до списку об’єктів російської культурної спадщини федерального значення. Проте з 2013 року заповідник за ініціативою України внесений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, де, як і в інших органах ООН, окупації Криму не визнають. Тому об’єкт далі вважається українським. На думку віце-президента Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць Олени Сердюк, є загроза, що на території Хори (територія навколо Херсонесу) Росія розташує свої військові бази.
Національний комітет ICOMOS чекає, що до Криму прибуде спеціальна місія ЮНЕСКО, аби перевірити стан самих пам’яток.
Проте є інші версії подальшої долі Херсонесу Таврійського. Історик з Ялти Валентина Потапова боїться, що російська влада збирається перетворити Херсонес із наукового об’єкту в духовний. «Після анексії півострову відновились розмови про те, що Херсонес – це колиска російського православ’я», – каже вона.
Так, у вересні 2015 року президент Росії Володимир Путін та колишній прем’єр Італії Сильвіо Бердусконі відвідали Херсонес. Візит проходив в рамках відзначання тисячоліття з дня смерті князя Володимира. Як стверджує історик з Ялти, на території Херсонесу планують відновлювати монастир, є вже готовий проект. «Проблема в тому, що всі розкопки будуть вестись лише зі згоди духовного керівництва Московського патріархату. Є ризик вивезення звідти унікальних фондів», – каже Валентина Потапова.

Музей Лесі Українки в Ялті.
Музей може змінити свою концепцію та припинити своє існування. Про це в ЗМІ заявила засновник музею, професор Острозької академії Світлана Кочерга.
Вона допускає, що музей можуть переформатувати, змінивши концепцію на «музей російської культури». Наразі приміщення Ялтинського Музею Лесі Українки потребує ремонту, але про його реальний стан музейні працівники нічого не повідомляють.Бахчисарайський палац кримських ханів.
МЗС України висловило обурення щодо віднесення об’єктів культурної спадщини Криму до об’єктів культурної спадщини федерального значення. Це стосувалось і колишньої резиденції кримських ханів. Наразі експерти говорять про проблеми Бахчисарайського палацу, які пов’язані із ідеологічним підґрунтям. «Про палац перестали дбати, реставраційні роботи не ведуться, оскільки Росія в своїх завойовницьких стратегіях не залишає місця існуванню кримськотатарського народу. Вони фізично усувають об’єкти їх культури», – попередив Яковина. Як повідомив виданню Велдар Шукурджиєв, активіст Українського культурного центру в Криму, майже всі працівники Бахчисарайського палацу, які працювали до анексії, були звільнені .

Генуезька фортеця в Судаку.
Восени минулого року частина стародавньої вежі Генуезької фортеці обвалилась. В ЗМІ писали, що причиною обвалу могло стати будівництво на території Генуезької фортеці готелів, яке розпочало нове керівництво. Українські експерти занепокоєні: якщо фортецю не почнуть реставрувати найближчим часом, це може призвести до подальшого руйнування.


Печерні міста Мангуп-Кале та Ескі-Кермен.
В 2011 році групу печерних міст Криму, основними з яких є міста-фортеці Мангуп-Кале та Ескі-Кермен, пропонували включити до переліку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Наразі процес номінації до списку всесвітньої спадщини припинився через анексію Криму. Процес зупинився.

Пропонуємо для віртуального ознайомлення такі матеріали:


Крим: енциклопедія, казка, гра/уклад. Ю. Бесєдіна.-Київ: Гамазин, 2016.-64 с.:іл.- (Серія "Енциклопедія-Казка-Гра").
Що нам відомо про Крим? Сонце, море, гори. Маленькі містечка, пишні палаци, військова слава Севастополя й загадки античного Херсонесу, легенди Бахчисараю та перекази Генуезької фортеці... Хто розбере, що тут правда, а що вигадка?
Тепер ти сам, без сторонньої допомоги можеш це зробити. У цій книжці зібрано казки та легенди кримчаків, і водночас-основну інформацію про історію, культуру та життя Криму в давні часи і до сьогодні.
Кримськотатарські народні казки та легенди/Упоряд. Умкров Н.: пер. укр. Кононенко Д. - Київ:Етнос, 2007. - 512 с.:іл.- Кримськотатар., укр.
Видання знайомить читачів з побутом, звичаями та усною народною творчістю кримськотатарського народу, який є невід'ємною частиною багатомільйонного народу України. До збірки увійшли казки побутового, повчального, чарівного змісту, а також історичні легенди, зібрані упорядником з різних джерел фольклору кримських татар.

Білоусов, Євген. Казки та легенди Криму/ Іл. Т. О, Лисюк, Є. В. Попова, Л. Ф. Стукан. - Київ: Веселка,-ВУТ "Просвіта", 2005. - 159 с.
Книжка відомого українського дитячого письменника, лауреата Державної премії Автономної Республіки Крим, володаря міжнародного диплому IBBY ім. Г.-К. Андерсена Євгена Білоусова розповідає про історію Криму з найдавніших часів до сьогодення. Тут розповідається про минуле Криму - далекі доісторичні часи, грецькі поселення, Тмутараканське князівство, козацькі походи, незвичайний рослинний і тваринний світ півострова.
Хайд, Л. Омріяний край: Роман/Лілі Хайд.- Київ: Дуліби, 2014. - 240 с.
Роман британської письменниці Лілі Хайд - це щемлива і водночас світла оповідь, яка ведеться від імені кримськотатарської дівчинки Сафі. Разом з батьками, дідусем та бабусею вона повертається на ту землю, яку з дитинства вимріяла, уявляючи її як рай, але замість нього, вона зіткнулась з жорсткою постсовковою реальністю. Крізь отруйні тенета розчарувань проростають паростки безмежної любові до рідного Криму, який на очах у дівчинки стає реальним раєм.


Гук, В. Гілочка кримського тиса: поезія/ В'ячеслав Гук. - Київ: Фенікс, 2018. - 224 с.
До поетичної збірки сучасного українського письменника В'ячеслава Гука ввійшли вірші, написані після 2014 року, а також ті, що були створені ще у Криму. Провідною в ній, як і в попередніх книжках поета, є тема часу.
Немає коментарів:

Дописати коментар