середа, 15 травня 2024 р.

16 травня-День вишиванки

З 9 до 17 травня представлено книжкову виставку-експозицію "У рідній вишиванці до висот іди!"
16 травня 2024 року в Україні - День вишиванки. Це особлива подія для українського народу.


День вишиванки – справжнє народне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та вшанування етнічного вишитого українського одягу. Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом.
Вишиванка – це не лише особливий елемент святкового національного одягу, але й важлива частина культури українського народу. Крізь віки український народ проніс любов до вишиванки та зберіг особливості її створення. Кожен регіон України має свої унікальні та оригінальні мотиви та орнаменти на одязі.

 

Цікаві факти про День вишиванки.

Історія традиції вишивати сорочки різнокольоровими нитками та візерунками налічує вже багато століть.

Зазвичай це мистецтво виконували дівчата, готуючи собі придане на майбутнє весілля. Кількість зібраних вишиванок часто слугувала показником матеріального добробуту нареченої.

Наприклад, якщо у дівчини було від 30 до 40 сорочок, то вона вважалася представницею скромної сім'ї, тоді як та, у кого їх було від 100 й більше, вважалася дуже заможною нареченою.

У кожному куточку України вишиванка не лише є символом національної гордості, але й відображає унікальність та культурну спадщину різних регіонів. Кожен регіон має свої традиційні візерунки, які відрізняються застиглим в часі стилем та колірною гамою.

Наприклад, Борщівська вишиванка з Тернопільської області легко впізнавана за своїм переважаючим чорним кольором. За легендою, під час татарського набігу у цьому районі загинули всі чоловіки, тому жінки обіцяли вишивати лише чорні сорочки протягом семи поколінь.

Буковинська вишиванка завжди оздоблена яскравими квітами, що відображають барвистість цього регіону. Космацька вишиванка відрізняється використанням помаранчевих та жовтих кольорів, які символізують сиру козацьку силу та енергію.

У Полтаві та її околицях велику популярність має вишивання білим по білому, що створює елегантний та витончений вигляд вишиванки.

Історичні дослідження свідчать, що вишиванку почали створювати ще до VI століття, але зразки вишивки з того часу не збереглися. За легендою, чумаки довіряли прання вишитої сорочки лише одній дівчині, щоб підтвердити вірність своєї коханої.

Перша школа вишивки з'явилася ще в XI столітті, заснована сестрою Володимира Мономаха - Анною. Тут вчилися мистецтва гаптування золотом і сріблом.

Найбільша кількість людей, які одягли вишиванки, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівному, що увійшло до Книги рекордів України. На День Незалежності до центрального майдану міста прийшло 6570 людей у вишиванках.

Візерунки вишивки не обмежуються лише сорочками; їх можна побачити на автомобілях та навіть на тілах у вигляді татуювань. А у вишиванки часом одягають навіть домашніх улюбленців - котиків та собачок.

Величезну колекцію старовинних вишиванок зібрали наші співвітчизники у Канаді. Український національний музей там нараховує понад 150 експонатів традиційного українського вишитого одягу з кінця XIX - початку XX століття.

(В читальному залі бібліотеки до кінця травня можна переглянути творчі роботи учнів худож. школи №9, викладач Капустенко Т.І.)


 

Зараз День вишиванки має особливий сенс – українці змушені відстоювати свою національну автентичність і боротися за неї, віддаючи свої життя на страшній війні.

        

Зі святом, з Днем вишиванки! Українські традиції – одні з найкрасивіших у світі. 
Одягаймо свої вишиванки та нехай весь світ побачить,
як прекрасна наша Україна і її символи!

Немає коментарів:

Дописати коментар