пʼятницю, 28 травня 2021 р.

До Дня КиєваЗ нагоди свята Дня Києва розгорнуто віртуальну книжкову виставку "Київ сильний, Київ славний, Київ давній, православний!"

Сивочолий і, водночас, вічно молодий, Київ по праву вважається колискою духовності і цивілізації. Попри численні важкі випробування, що випали на багатовікову долю столиці нашої держави, красень Київ розвивається та осучаснюється.День Києва – це добра нагода вкотре згадати величну й героїчну історію міста, прогулятися гарними столичними вулицями, взяти участь у святкових культурно-масових заходах і дійствах. А ще – це можливість для всіх громадян країни вкотре усвідомити відповідальність перед попередніми й прийдешніми поколіннями за збереження усього доброго, що зроблено до нас, необхідність примноження здобутків і слави Києва, дбайливого й грамотного ставлення до його людського й природного потенціалу.
День міста Київ святкують в останні вихідні травня.
В 2021 році День міста Київ припадає на 30 травня.
Перше святкування Дня Києва відбулося наприкінці травня 1982 року - 1500-річчя Києва. Ця урочиста подія, при всій своїй помпезності, торкнулася серця киян. З 1984 року почалися регулярні вернісажі на Андріївському узвозі. А в останню неділю травня 1987 вперше було офіційно відзначено День міста Києва.Київ є столицею України і найбільшим містом, містом-героєм України. Знаходиться на річці Дніпро. Місто є культурним і урядовим центром країни. Міста обласного значення Київської області: м. Біла Церква, м. Березань, м. Бориспіль, м. Бровари, м. Васильків, м. Ірпінь, м. Переяслав-Хмельницький, м. Прип’ять, м. Ржищів, м. Славутич, м. Фастів.
Міста районного значення Київської області: м. Богуслав, м. Боярка, м. Вишгород, м. Вишневе, м. Кагарлик, м. Миронівка, м. Обухів, м. Сквира, м. Тараща, м. Тетіїв, м. Узин, м. Українка, м. Чорнобиль, м. Яготин.
Розташований Київ на півночі центральної частини України. З 30 січня 1918 по грудень 1919 року та з червня 1934 по 24 серпня 1991 року - столиця УРСР. У силу свого історичного значення Київ як центр Древньої Русі з IX по XII століття і зараз називається "Матір’ю міст руських».Найдовша вулиця Києва - Броварський проспект. Її довжина близько 14 км. Найкоротша вулиця недалеко від Арсенальної площі - Інженерний провулок. Його довжина менш ніж 50 метрів. Тут знаходяться всього 3 будинка. Найширша київська вулиця, звичайно ж Хрещатик. Її ширина досягає 75 метрів від будинку до будинку. Найвужча вулиця, де ширина проїжджої частини всього 5,4 метра - Георгіївський провулок.
Найдавніша вулиця Києва, їй понад тисячу років - Володимирська.
(За матеріалами https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=367&year=2021)
Історія Києва: від княжої доби до сучасності. Збірник документів і матеріалів: Навч. посібник / За заг. ред. В.Ф. Колесника, А.П. Коцура, Н.В. Терес. - Київ: Книги-ХХІ, 2005.-773 с.
Посібник містить 578 документів і матеріалів з історії Києва від часів стародавньої Русі до сучасності; кожний розділ супроводжується історичною довідкою.
Для викладачів історії, студентів, які вивчають нормативний курс історії України, історію Києва і краєзнавство, а також для всіх, хто цікавиться історією стародавньої столиці незалежної України.
Гузій Володимир. Опис землі голосіївської {географія}/Володимир Гузій.-Київ: Український пріоритет, 2014.-400с. іл.
В унікальній краєзнавчій розвідці автор досліджує минуле землі, яку по праву можна назвати сакральним центром Києва. Перед очима вдумливого читача розгортаються події від правічних часів і до наших днів. Володимир гузій знайомить із тисячами артефактів, зосереджених у цьому районі столиці, про існування більшості яких мешканці й гості столиці навіть не здогадувалися.
Іванцов І. О. Стародавній Київ/Упоряд. Г. І. Іванцова-Костенко.-Київ: Вид-во "Фенікс", 2003.-368с., 255 іл.
Монографія І. О. Іванцова - це пам`ятка історичної науки. Письменник писав її по гарячих слідах розкопок 1036-1941 рр., якими сам керував. Це знайшло відображення в стилі його наукової праці, опублікувати котру перешкодила Друга світова війна, вона ж і обірвала життя воїна-науковця, вченого і патріота. Дана праця є науково-історичним джерелом і водночас пам`яткою тієї епохи та подвижництва вченого археолога І. О. Іванцова.


Зірка Мензатюк. Київські казки.-Львів:Видавництво Старого Лева, 2006.-52 с., іл.
Коли письменниця вперше побачила Київ, це сталося взимку. Київ здався їй білою казкою. І всі історії в книжці - не вигадані. Читай і закохуйся в Київ знову і знову!


ПОЧАТКИ КИЄВА 
(Легенда)
Над Дніпром широким, вільним,
Де луги й степи цвіли,
Наші прадіди поляни
Оселились і жили.
 
Хлібороб робив у полі,
Пас пастух корів, овець,
З луком, з стрілами гнучкими
По лісах ходив ловець.
 
Пишно квітла Україна,
Повна всякого добра.
Як в раю, жили поляни
Понад хвилями Дніпра.
 
Все своє вони любили,
Шанували і чуже,
Хай, мовляв, Перун і Волос
Всіх від лиха стереже.
 
А коли сусід лінивий
Заздрив силі багача,
Вміли наші показати
Обосічного меча.
І віки нога ворожа
Не ступала на наш лан.
Всі сусіди шанували
І боялися полян.


…Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора,
Жив там першим Кий з Хоривом,
Щек та Лебідь — їх сестра.

Над самим Дніпром на горах,
Огороджений з боків
Ровом, мурами, валами,
Київ виріс і розцвів.


На сторожі коло його,
Наче батько, став Дніпро,
Наче батько сину, ніс він
З півдня й півночі добро.

І здавалось, Україна
Буде квітнути віки,
І здавалось, всі народи
Їй сплітатимуть вінки.
О. ОлесьБажаємо стольному граду Києву і киянам многая літа, миру й злагоди, щастя, добробуту й світлого мирного майбуття!

Немає коментарів:

Дописати коментар