понеділок, 17 травня 2021 р.

До Дня пам`яті жертв геноциду кримськотатарського народу


З 11 до 19 травня розгорнуто віртуальну книжкову виставку-пам`ять "Історія болю та втрат".
18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар, в результаті якої було виселено 180 014 осіб. Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тис. кримських татар. У цей день - День боротьби за права кримськотатарського народу - вшановуємо пам'ять жертв цього злочину.

Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, – один із страшних прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною.
Анексія Криму Російською Федерацією у лютому 2014 році актуалізувала проблему боротьби кримських татар за свої права. Вже 20 березня Верховна Рада України ухвалила Постанову № 1140-18 «Про Заяву Верховної Ради України щодо гарантії прав кримськотатарського народу у складі Української Держави», якою визнавала кримських татар корінним народом України та гарантувала їхнє право на самовизначення в складі України.
21 квітня того ж року був підписаний Указ Президента РФ № 268 «Про заходи щодо реабілітації вірменського, болгарського, грецького, кримськотатарського та німецького народів і державну підтримку їх відродження та розвитку», в якому фігурували «відновлення історичної справедливості», «національно-культурне і духовне відродження» та «забезпечення захисту прав і законних інтересів».
Доводиться констатувати, що на восьмому році анексії АР Крим переслідування кримськотатарського народу окупаційною адміністрацією лише посилилося.


В таких умовах, вшанування на загальнодержавному рівні пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та демонстрація солідарності в боротьбі за відновлення їхніх прав набуває важливого українського та міжнародного значення.
Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу, 18 травня в Україні встановлено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Українським парламентом заявлено, що системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично вмотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати початку тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу.
Через 70 років, з початком тимчасової окупації Кримського півострова Російською Федерацією, історія повторилася знов. Тисячі наших співвітчизників – кримських татар і етнічних українців через безпосередню загрозу їхньому життю мусили покинути рідні домівки. Всі ці роки російська окупаційна влада проводить репресивну політику залякування, психологічного тиску, ув’язнення, безслідного зникнення кримських татар.


Хайд Л. Омріяний край: Роман/Лілі Хайд; пер. з англ. Лукії Зурнаджи.-Київ: Дуліби, 2014.-240 с.
Роман британської письменниці Лілі Хайд - це щемлива і водночас світла оповідь, яка ведеться від імені кримськотатарської дівчинки Сафі. Разом з батьками, дідусем та бабусею вона повертається на ту землю, яку з дитинства вимріяла, уявляючи її як рай, але замість нього вона зіткнулась з жорсткою реальністю. Крізь отруйні тенета розчарувань проростають паростки безмежної любові до рідного Криму, який на очах у дівчинки стає реальним раєм.

Рідна колисанка: зб. народ. колискових пісень (з нотним додатком і картою України)/упоряд. І. Бойко, К. Айріян; вступ О. Змієвської; післямова М. Сніжної; пер. укр. О. Москальця та ін.; худож. О. Здор; нотаграфіка В. Пономаренко; упоряд. карти О. Бондаренка.-Київ: Веселка, 2019.-31 с.: іл.
Збірник "Рідна колисанка" - це частина однойменного інклюзивного проєкту, підтриманого Українським культурним фондом, що мав на меті ознайомити дітей, їхніх батьків і педагогів з колисковими піснями народів, що з давніх часів проживають в Україні.

Палій О. КОРОТКИЙ КУРС ІСТОРІЇ УКРАЇНИ.- Київ:А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2017.-464 с., іл.
У книзі викладено історію України з давнини до наших днів. Окремий розділ виствітлює окупацію Криму Росією.

Кандим Юнус. Жовта мить: Вірші/ Пер. з кримськотатар., передм. М. М. Мірошниченка.-Київ: Голов. спеціаліз. ред. літ. мовами нац. меншин України, 1997.-157 с.: портр.-Кримськотатар.,укр.
Книга віршів-болючих та бентежно хвилюючих - друга в доробку одного з найцікавіших кримськотатарських поетів, який у своїй поетиці торує стежку, так би мовити, на східний захід.

Україна пам`ятає і вшановує!

Немає коментарів:

Дописати коментар