пʼятницю, 26 травня 2023 р.

28 травня-День Києва

З 22 до 29 травня розгорнуто книжкову виставку "Київ славний, віковий!".

25, 26 травня відбулись краєзнавчі години "Києве рідний, тобою пишаюсь, тебе відкриваю щораз й надихаюсь!" та краєзнавча вікторина-гра "Мій чудовий, сильний Київ!" (школа № 260, 2-Ж клас)

За останній рік Київ став справжнім символом незламності духу, адже так і не підкорився російським окупантам, давши відсіч імперським амбіціям Кремля. 2023 року українській столиці виповнюється 1541 рік.


























День Києва вперше відзначили 1982 року. Міське свято у Союзі почали відзначати саме з української столиці. У XVIII-XIX століттях прототипом такого заходу було свято Семи мучеників Маккавеїв, яке відзначали 14 серпня (1 серпня за старим стилем). Історія старозавітних мучеників не мала відношення до Києва, але в народі пов'язували 1 серпня з днем Хрещення Русі, яке розпочиналося саме з стольного граду.

"Маккавейська церемонія" проіснувала до 1835 року.
Також традицію міського свята пов'язують з днем отримання магдебурзького права, яке відзначалося 6 січня. Церемонія 6 січня мала світський відтінок, а 1 серпня – релігійніший. Цього дня проводився військовий парад, і кожен городянин мав право постріляти зі зброї.


























Ще одним святом, яке пов'язують із Києвом, є День Архістратига Михайла, який зараз відзначається 21 листопада. У народі його називають Днем янгола Києва.
1982 року виникла ідея відсвяткувати 1500-річчя Києва. Свято планувалося як разове, але потім почало відзначатись щорічно, в останні вихідні травня. За словами очевидців, кияни тоді були єдині та натхненні. З 1984 року День української столиці тісно пов'язують із Андріївським узвозом, коли було проведено вернісаж – виставка та продаж картин. З того часу це місце є центром святкування та творчим центром Києва.


Щорічно кияни та гості столиці в останні вихідні весни поповнені передчуттям головного свята Києва. У столиці традиційно проводять культурні та патріотичні заходи, екскурсії, виставки та концерти.
У київських музеях та бібліотеках проводять виставки, пов'язані з історією, традиціями, культурою Києва. У парках - заходи для різного віку.
Враховуючи, що в Україні військовий стан, київська влада не планує проводити гучних святкувань
(за матеріалами https://afisha.bigmir.net/ua/gorod/7240081-den-kieva-2023-kogda-istoriya-i-traditsii)



Пропонуємо віртуальний огляд деяких матеріалів виставки:

Івакін, Г. Ю., доктор істор. наук; Кальницький, М. Б. ; Павленко, Ю. В. , доктор філософ. Наук; Храмов, О. Ю.  Київ. Парки, площі, вулиці. Фотоальбом. – Київ, 2006 – 320 с., іл. 540.
Містить понад 400 оригінальних кольорових фотографій і близько 100 чорно-білих, в основному історичних, об’єднаних в чотири тематичні блоки з відповідним текстовим матеріалом – парки, площі, вулиці (історичні), околиці старого міста. Це дало можливість в жанрі фотоальбому, проте з мінімальним текстом, подати фрагменти історії Києва та його сьогодення, на відміну від традиційних видань подібного типу. Така книга виходить вперше.
Розрахована на всіх, хто цікавиться історією Києва.




Абліцов, В. Г. Київ. Енциклопедія. – Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. – 288 с.
Кияни – це не тільки ті, хто народився в столиці України, хто почав і продовжує історію давнього міста на Дніпрі-Славуті, але й ті, кого невпинні вітри історії розпорошили по всій планеті Земля.
Це переконання спряло автору пропонованого видання у його спробі нагадати відомі й відкрити нові постаті й сторінки київського літопису.



Пукас, Н. Каштанів київських листочки. – Київ : Фенікс, 2018. – 112 с.
Книга Надії Пукас «Каштанів київських листочки» - життєві ескізи до картини життя столиці і її мешканців.
Книга ввібрала у себе 8 оповідань і повість. Читач знайде в них ситуацію, яка не раз траплялася з ним самим. Кожен рядок пронизаний любов’ю до героїв, співзвучністю переживань до їх проблем, радістю за їх вирішення.
Книга написана добірною, гарною, пісенною мовою. Змістовно. Цікаво.


Рибаков, М. О. Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва. – Київ: «Кий», 1997. – 374 с.
Книга являє собою своєрідний збірник історико-краєзнавчих та культурологічних нарисів про Київ. У ній висвітлені питання адміністративно-територіального поділу міста у різні часи, наведені відомості про топографію міста й окремих його складових, будинки та вулиці, яких вже не існує в сучасному Києві.
Книга прислужиться як у навчальному процесі шкіл, середніх та вищих учбових закладів, так і в позашкільній, факультативній, екскурсійній роботі.
Для широкого кола читачів.


Історія Києва: від княжої доби до сучасності. Збірник документів і матеріалів: Навч. посібник / За заг. ред. В. Ф. Колесника, А. П. Коцура, Н. В. Терес. – Київ: Книги – ХХІ, 2005. – 773 с. – Бібліогр. с. 726-734.
Посібник містить 578 документів і матеріалів з історії Києва від часів стародавньої Русі до сучасності; кожний розділ супроводжується історичною довідкою.
Для викладачів історії, студентів, які вивчають нормативний курс історії України, історію Києва і краєзнавство, а також для всіх, хто цікавиться історією стародавньої столиці незалежної України.

Малаков, Д., Прибєга, А. Київ столітньої давнини. – Київ : Видавництво «Фенікс», 2017. – 320 с. : іл.
Величний Київ – столиця України – має багатовікову історію та вирізняється серед міст Східної Європи своєю неповторною красою. Видання пропонує читачеві цікаву екскурсію в місто початку ХХ століття. Подорож побудована на ретельно підібраній колекції поштівок з краєвидами Києва столітньої давнини та починається із Софіївської площі, веде до схилів Дніпра, спускається на поділ і знову повертається у Верхнє місто, щоб продовжитись по Володимирській вулиці, прогулятися Хрещатиком, Липками, Печерськом та околицями.
Видання адресоване шанувальникам старовини, мандрівникам, гостям Києва, широкому загалові читачів.



Гирич, І. Б. Київ: люди і будинки. – Київ : Либідь, 2015. – 432 с.: іл.
Вигадлива мандрівка нашою столицею репрезентує калейдоскоп визначних осіб і прикметних під історико-мистецьким оглядом будівель. Акцентовано на внескові у формування українського обличчя Києва тих постатей, хто боронив самобутнє місто від великодержавної культурної експансії. Завдяки висвітленню історичної взаємодії спільноти («люди») і урбанізованого простору («будинки») видатні імена вписано в неповторний київський ландшафт, що унаочнено безліччю оригінальних світлин.


   Зі святом, рідний Київ!   

Немає коментарів:

Дописати коментар