понеділок, 9 листопада 2020 р.

9 листопада - День української писемності та мови, День Преподобного Нестора Літописця Печерського

З 2 до 11 листопада представлено книжкову виставку-екскурс "Мова-духовне багатство народу".

9 листопада відзначається державне свято – День української писемності та мови. Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи, які мають на меті згуртувати українців навколо рідного слова.

Розповідаємо детальніше, чому був започаткований День української писемності та мови, а також наводимо цікаві факти про рідну мову. 

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Воно було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 "Про День української писемності та мови" на підтримку "ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства".

За православним календарем у цей день вшановують пам'ять преподобного Нестора-літописця. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам'ятки історіографії та літератури українців – "Повісті минулих літ", яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

У цей день традиційно:
- покладають квіти до пам'ятника Несторові-літописцю; 
- відзначають найкращих популяризаторів українського слова; 
- заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою; 
- стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика — конкурс проводиться за підтримки Міністерства освіти та науки України та Ліги українських меценатів. Щорічна кількість учасників - понад 5 млн із 20 країн світу.

Традиційно до свята проводиться радіодиктант національної єдності, який проходить на Українському радіо. Таку акцію започаткували 2000 року. Так, щороку всі охочі можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та не стільки з'ясувати, чи добре знають українську мову, як продемонструвати єдність з усіма, хто любить і шанує українське слово. 

(за матеріалами https://zik.ua/news/2019/11/09/den_ukrainskoi_pysemnosti_ta_movy_shcho_varto_znaty_pro_ridne_slovo_1681819)


Повість минулих літ: Літописні оповіді/Переказ В. С. Близнеця; Худож. Г. В. Якутович.- Київ: Веселка, 2002.- 227 с., іл.

"Повість минулих літ" - не просто літопис, пам`ятка української писемності ХІ-ХІІ ст., а й високохудожня поетична книга, своєрідна хрестоматія, збірник епічних пісень, легенд, переказів. Це перша найдавніша історія українського народу, написана на замовлення Вічності. Вона є букварем нашої національної свідомості, глибоких патріотичних почуттів, пронесених народом крізь століття.Давня українська література Х-ХVIII ст. Твори.- Київ: Школа, 2005.- 416 с.: іл.

Ця книжка переконливо розвінчує міф про те, нібито українська література почалася від Івана Котляревського. До хрестоматії увійшли найкращі поетичні, прозові, драматичні твори вітчизняного письменства за майже вісімсот літ.

Мова - це теж Батьківщина/Упорядн. Н. Николин.- Львів: Свічадо, 2008.- 80 с.

Цей цитатник присвячений наболілій темі української мови в сучасний період нашого національного буття, але часом він сягає ширшого ісорико-географічного контексту. Книжка виразно стоїть на захисті права мови повноцінно жити на своїй споконвічній території - в українській душі.
Сорока Ю. В. 100 важливих подій історії України.- Харків: Фоліо, 2019.- 205 с.: іл..- (Справжня історія)

Видання зосереджується на позитивних подіях українського буття - на перемогах. Тут зібрані події, які сформували ту Україну, котру ми знаємо зараз, і які сприятимуть її розвиткові й надалі.


Авраменко О. 100 експрес-уроків української. Частина 1: посіб./Олександр Авраменко.- Київ: КНИГОЛАВ, 2018.- 192 с.: іл. 
Авраменко О. 100 експрес-уроків української. Частина 2: посіб./Олександр Авраменко.- Київ: КНИГОЛАВ, 2018.- 192 с.: іл

Ці кишенькові книжки містять кожна по одній сотні мовних історій, які в доступній формі навчають норм сучасної української мови.


Вітаємо зі святом!

Немає коментарів:

Дописати коментар