четвер, 13 жовтня 2022 р.

14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, День Захисників і Захисниць України.



З 6 до 18 жовтня 2022 року в бібліотеці представлено книжкову виставку «За честь! За славу! За народ!» присвячену відзначенню свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дню українського козацтва, Дню Захисників і Захисниць України.

14 жовтня Україна відзначає День захисників і захисниць, згадуючи всіх, хто в різні часи обороняв та боронить нині наш суверенітет і територіальну цілісність.




Також відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022–2023 роках» від 17 грудня 2021 року № 1982-ІХ з метою консолідації та формування історичної свідомості Українського народу, збереження національної пам’яті в країні відзначатимуть 80 років із часу створення Української повстанської армії – формації, яка відіграла вагому роль в утвердженні української національної ідеї, боротьбі за незалежність України, збереженні та примноженні військових і державотворчих традицій.


























14 жовтня на державному рівні відзначаємо дві дати, які нероздільно пов’язані військовими традиціями, героїзмом, історією воїнства, боротьбою за державність – День захисників і захисниць України й 80-річчя створення Української повстанської армії (14 жовтня 1942-го року є символічною датою постання УПА відповідно до постанови Української Головної Визвольної Ради від 30 травня 1947 року). Цього року вшановуємо сучасних захисників і захисниць України та воїнів УПА під гаслом «Боролись! Боремось! Поборемо!». Україна має унікальну історію воїнства. Кожна її сторінка сповнена звитягами різних поколінь оборонців рідної землі, які сформували особливий характер та образ сучасних захисників і захисниць України. Їхніми провідними рисами є патріотизм і відчайдушність, відвага і честь.
(УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ. ГОЛОСИ БОРОТЬБИ: Інформаційні матеріали до 80-річчя Української повстанської армії та Дня захисників і захисниць України 2022)

Матеріали книжкової виставки:

ГЕРОЯМ СЛАВА! : Розповіді для дітей про героїв фронту і тилу. - Київ: Мамине сонечко,2016.         
Наші воїни повертаються з війни, і розповідають, розповідають, і розповідають, або скупо кидають по слову, або просто мовчать. Але ми хочемо почути їхні розповіді, нам потрібно знати про все: про бойових побратимів; про героїчні вчинки, які самі воїни вважають простою роботою; про помічників, без яких не обійтися; і протнас з вами. Бо ми всі - своїми діями і мріями - наближаємо перемогу!




Лукасевич,А.І. НАШ ЗАХИСНИК. МИ МОЖЕМО ЖИТИ В МИРІ. - Київ: ПП"Агенство по розповсюдженню друку", 2015. 
Дитяче видання, присвячене захисникам української землі. Головні герої - славні сини своєї країни, міцні та незламні патріоти з жовто-блакитною бронею, які є непереможним щитом українського народу.






Кралюк, П. М. Козацька міфологія: творці та епігони. – Харків: ЛА «Час читати», 2016. – 394 с.: іл.
Петро Кралюк (нар. 1958 р.) – доктор філософських наук, професор, перший проректор Національного університету «Острозька академія». Є автором численних робіт з історії культури України, зокрема її філософської думки, низки романів і повістей («Шестиднев», «Лицар і смерть», «Діоптра», «Віднайдення раю»).
У книзі «Козацька міфологія України: творці та епігони» розглянуто феномен українського козацтва, його еволюцію, показано, як формувалися міфічні уявлення про козаків, починаючи з кінця XVI століття й завершуючи днем сьогоднішнім. Значну увагу приділено козацькій міфології часів Гетьманщини.


Апанович, О. М. Козацька енциклопедія для юнацтва: Кн. статей про іст. буття укр. козацтва. – Київ:Веселка, 2009. – 719 с.: іл.
Книжка видатного історика і письменниці О. М. Апанович (1919-2000) адресована найширшим читацьким колам, та насамперед допитливому юнацтву. Хоча статті в книжці розміщені за алфавітом, вона не є класичною академічною енциклопедією, оскільки не обтяжена довідковим апаратом. Залучення широкого спектра наукових джерел, всебічність охоплення історичної інформації поєднані з популярністю, художністю викладу, що значно полегшує сприйняття історичного матеріалу. Саме тому книжка виконуватиме не тільки довідкову, енциклопедичну функцію, служитиме навчальним посібником для школярів і студентів, а й стане захоплюючим читанням для всіх небайдужих до історії.





Крип’якевич, І. П. Пригоди малих козаків: Іст.-пригод. Повісті й оповідання. – Київ: Веселка, 2004. – 255 с.: іл. – (Сер. «Козаченьки»).
До цієї книжки увійшли гостросюжетні, сповнені небезпечних пригод повісті й оповідання видатного історика, академіка Івана Крип’якевича, що вперше побачили світ у 1910-1930 рр.





Каляндрук, Т. Дітям про козаків. – Львів: Апріорі, 2018. – 88 с.: іл. – (Серія «Апріорі – дітям»).
Книга пропонує популярну розповідь про українських козаків, пластунів та характерників, їхнє бойове мистецтво та фізичну підготовку, віру й духовне життя. Базуючись на численних історичних працях, спогадах та розповідях, книга висвітлює традиції українського козацтва від минулих часів до сьогодні. Розповідь доповнюють численні ілюстрації козацького побуту та бойових звитяг.
Для дітей середнього та старшого шкільного віку, а також їхніх батьків, учителів та усіх, хто цікавиться темою козацтва й історією України.





Яремійчук, О. С. Козацька абетка: коротка історія українського козацтва для дітей і дорослих. – Київ: Веселка, 2013. – 80 с.: іл.
Найвизначніші події і найвидатніші герої козацької доби представлені в книзі у коротких розповідях, розміщених за алфавітом, та мистецьких творах. Це ті ази нашої історії, які повинен знати кожен українець – і маленький, і дорослий.





Зі святом
 Покрови Пресвятої Богородиці!

 Днем українського козацтва!

 Днем Захисників 
і Захисниць України!

Слава Україні! Слава Героям!


середа, 5 жовтня 2022 р.

Всесвітній день захисту тварин




До Всесвітній дня захисту тварин (04.10) з 3 до 10 жовтня 2022 р. у бібліотеці представлено книжкову виставку «Для людей вони загадкові, Дуже дивні і трошки казкові!»
А також фотоколаж-захоплення «Ті, хто навчають мене вірності і відданості».






Щороку 4 жовтня 
відзначається Всесвітній день захисту тварин. Цей день –  привід нагадати людям про їхню відповідальність за домашніх тварин, які стали дійсно незамінними членами сім'ї, та мешканців дикої природи,  замислитися про екологічну ситуацію у всьому світі.


















Історія цього дня починається з 1925 року, коли його вперше організував у Берліні німецький письменник і зоозахисник Генріх Ціммерманн. Спочатку Ціммерманн проводив день 24 березня, але 1929 року переніс його на 4 жовтня. 
Він активно просував свою ідею, і 1931 року міжнародний конгрес прихильників руху захисту прав тварин, який проходив у Флоренції (Італія), одноголосно ухвалив пропозицію оголосити 4 жовтня всесвітнім днем тварин.
Дата проведення всесвітнього дня тварин вибрана не випадково. 4 жовтня — день пам'яті Франциска Ассізького, одного з найшанобливіших в католицькій церкві святих. Франциск Ассізький вважається у католиків за покровителя тварин.
(За матеріалами: https://uk.wikipedia.org/wiki/Всесвітній_день_тварин)














Пропонуємо ознайомитись з деякими матеріалами виставки:

Сетон-Томпсон, Е. Оповідання про тварин: Снап. Лобо. Доміно. – Київ: Форс Україна, 2018. – 128 с., іл.
Ернест Сетон-Томпсон – канадський письменник шотландського походження, який долучився до створення скаутського руху. Піші прогулянки з дітлахами, заняття альпінізмом і спортом, дослідження лісової флори і фауни спонукало письменника до створення циклу оповідань про тварин. До книги увійшли історії з життя пса Снапа, вовка Лобо й чорно-бурого лиса Доміно. Кожне з оповідань розкриває особливості непростого існування братів наших менших як у природному для них середовищі, так і поряд із людьми. І щоразу ми не відаємо, хто переможе у протистоянні людини й природи. Кожна з історій западає в душу як дорослим, так і дітям, знайомлячи нас із особливостями тваринного світу й непростого виживання у ньому.


Морозенко, М. М. Найвірніші: Історії про собак. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2016. – 288 с.: іл.
Собаки – справді неймовірні істоти. Кожна людина, котра колись мала собаку, скаже вам, що зв’язок між чотирилапим другом і хазяїном – особливий, ні з чим не зрівняний. Виділивши у своєму серці куточок для собаки, ми отримуємо вірного союзника і найщирішого друга. Існує безліч зворушливих історій про героїчну відданість собак, про їхні неймовірні саможертовні вчинки. У цій книжці розповідається про собак, які своїм життям довели вірність людям.



Ауер, М. Школа чарівних тварин. Повний відпад! – Харків: Видавництво «Ранок», 2017. – 224 с.: іл.
Конфлікт у класі чарівних тварин! Міс Корнфілд ловить Сіласа на досить гидкому вчинку. Хлопцеві загрожує виліт зі школи … Але замість цього він отримує чарівну тварину. Зухвалого крокодила Ріка з Флориди, у якого смердить із рота. Що це: нагорода чи покарання? І чи доброю ідеєю буде взяти крокодила в поїздку з класом? Уперед до пригод!




Тварини: Енциклопедія для дітей. – Київ: Махаон-Україна, 2007. – 64 с.: іл. – (Сер. «Знайомся, це...»)
Маленький читач дізнається про цікавих тварин Європи і Азії, Африки й Америки, Австралії і Антарктиди та їх спосіб життя і повадки. Яскраві ілюстрації та пізнавальні тексти сподобаються усім, а цікаві запитання можна використати у вікторині.





Друзі незрадливі: Збірка творів українських авторів. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2014. – 128 с.
Під цією обкладинкою – оповідки-бувальщини від різних авторів, що не пошкодували часу і натхнення, аби розповісти про своїх друзів незрадливих. Коти і пси, їжаки і рибки, пташки і гризуни, і навіть рослина стали головними персонажами, заслуживши таку честь своєю любов’ю та вірністю.



Стрєлков, Д. Г., Цеханська, О. Ф. Енциклопедія тварин. – Харків: Пегас, 2005. – 64 с.: іл.
Ця книга – перша з тритомного видання, присвяченого прекрасному і незбагненному тваринному світу нашої планети. Допитливий читач познайомиться з комахами і рибами, плазунами і птахами, великими й маленькими звірами Євразії і Африки, Північної й Південної Америки, Австралії й Океанії, з мешканцями Арктики й Антарктики. Чимало нового дізнаєтесь ви і про тварин України, (!)зокрема нашої рідної Харківщини.



Генріх, К. Асканія-Нова. – Київ: Основи, 2019. – 28 с., іл.
Віммельбух «Асканія-Нова» - це проект Ради німців України, видавництва «Основи» та ілюстраторки Каті Генріх. У веселій та яскравій формі книга знайомить юних читачів із засновником заповідника Фрідріхом Фальц-Фейном, рідкісними тваринами та птахами, які мешкають у Асканії-Нова, захоплюючими історіями і легендами цього місця.
Авторка книги відкрила для себе Асканію-Нова лише у 23 роки. Під враженням від заповідника вона намалювала книгу-путівник для маленьких друзів тварин.




На жаль сьогодні від війни та окупації страждають люди, тварини і вся жива природа. Але віримо в перемогу, встановлення миру і відновлення навколишнього світу у всіх його барвах!