середу, 6 березня 2024 р.

З нагоди 210-ї річниці від дня народження Т. Г. Шевченка

Впродовж першої половини березня у бібліотеці розгорнуто книжкову виставку-шану "Актуальний, модний, геніальний".

9 березня особлива дата для українців – День народження Тараса Григоровича Шевченка. Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий і боротьбою за визволення українського народу.

Пройшло 210 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і досі актуальне. Український видатний митець залишив кілька важливих послань, які для українців стали закликом до дії.















Цікаві факти про Тараса Шевченка

1. Тарас Шевченко був невисокого зросту – трохи більше 164 см.
2. Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
3. У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.
4. 1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко.

5. Найменше в світі видання Кобзаря має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.















6. За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році був удостоєний звання Академіка гравіювання від Імператорської Академії мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта Притча про робітників на винограднику.


7. 500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.

8. Основну освіту Кобзар отримував всього лише 2 роки в церковно-приходській школі. Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов, але основні знання мов Тарас отримав від лакеїв.














9. Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, будучи успішним портретистом. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу.

10. 2500 рублів – еквівалент 45 кілограмів срібла – саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. Заробити таку фантастичну суму зміг Карл Брюллов, написавши портрет Василя Жуковського і продавши його на аукціоні. За деякими даними, частина грошей була надана імператорською сім’єю. 400 рублів виділила сама імператриця Олександра Федорівна і по 300 рублів – спадкоємець престолу Олександр II і княгиня Олена Павлівна.

11. 15 років – стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати. 

(заматеріалами: https://znayshov.com/News/Details/210richchia_vid_dnia_narodzhennia_tarasa_shevchenka_informatsiino_metodychni_materialy)



Пропонуємо для ознайомлення видання з фонду бібліотеки:


Тарас Шевченко. Дитячий Кобзар/Тарас Шевченко.-Львів:Видавництво Старого Лева, 2015.-63 с.:іл.
Яскраве видання для дітей, що містить уривки з творів "Кобзаря".






Білоусов, Є. В. Тарасове перо: Повість-казка про дитинство та юність Тараса Григоровича Шевченка.- Київ: Вид. центр "Просвіта", 2004.-112 с.:іл.
Книга відомого українського дитячого письменника - це перша вдала спроба намалювати для молодших школярів образ Тараса Григоровича Шевченка, розповісти доступно і цікаво про його дитячі та юнацькі роки.


Касіян , Василь Ілліч. Пророк: Літ.-мистец. кн.-Київ:Веселка, 2006.-430 с.: іл.
Сяйливе слово "Пророк" дало назву книзі, унікальній в українському книговиданні, національному мистецтві й шевченкознавстві. Уперше в Україні відкривається скарбниця народу-Шевченкіана видатного художника, академіка, першого з митців лауреата Шевченківської премії Василя Касіяна, щедро ілюстрований літопис життя і геніальної творчості Тараса Шевченка.



Шевченківська енциклопедія : в 6: Т-Я/НАН України, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка; редкол.: М. Г. Жулинський (гол.) {та ін.}.-Київ, 2015.-1120 с.: іл.+кольор. вклейка.
Викладено основні відомості про життя, творчість і особистість Шевченка, його епоху та оточення, місце в національній та світовій культурі, підсумовано півторасторічний досвід вивчення всіх аспектів шевченкіани в українському та зарубіжному шевченкознавстві.




"Тарас Шевченко в моєму житті": Розповіді, статті, нариси/Упоряд. О. Шарварок.-Київ: Фенікс, 2004.-480 с.
Пропонована книжка увиразнює часопростір між Великим Поетом і звичайною людиною. Кожен із понад ста авторів збірника вивищує себе та водночас очищається в уявному спілкуванні з поетом, що вже опинився поза своїм і нашим часом, та все одно своєю творчістю знаменує кожну мить із плину життя.




Згадай мене, брате! Тарас Шевченко в контесті свого часу/ авт.-упоряд. Ю. Іванченко.-Київ: Парлам. вид-во, 2018.-432с.
Нариси про сучасників, яким Шевченко присвятив свої твори, ілюстративний матеріал-малярські та графічні твори Шевченка та багатьох інших тогочасних митців, рідкісні фото та архівні матеріалидопоможуть глибше сприйняти час, у який він жив і творив.






Ти нам залишив прагнення високі,
Шляхи священні, по яких іти
Твого сумління й мужності уроки
Ми бережем і будем берегти.
Микола Палієнко


Немає коментарів:

Дописати коментар